To jest archiwalna wersja strony ZG WOPR, informacje tu opublikowane mogą nie być aktualne. Zapraszamy do odwiedzenia aktualnej wersji witryny pod adresem: zgwopr.eu.

   

wopr 1000x200 04

KOMUNIKATY
KOLEJNE WIETRZNICE „A” i „B”
środa, 20 września 2023 07:30

wspip 15 09 2023W dniach 29.09 – 1.10. 2023 roku odbędzie się drugie tej jesieni Centralne Szkolenie Specjalistyczne WOPR z zakresu ratownictwa na wodach szybkopłynących i powodziowych - „Wietrznice”. Również i na tym szkoleniu realizowane będą poziomy „A” i „B”. Szkolenie to jest wymagane od kandydatów na stopień SRW. Polecamy również staże asystenckie, szczególnie, że część B prowadził będzie – można rzec: jak zwykle – Instruktor wykładowca Tomasz Białkowski. Szczegóły szkolenia można znaleźć na stronie organizatora, a link do mapki dojazdowej TUTAJ.

 

 
ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ
poniedziałek, 18 września 2023 12:32

kir logsW dniu 11 września 2023 roku wieku 85 lat odszedł na wieczną wachtę zasłużony działacz WOPR Anastazy Stępień. Przygodę z WOPR rozpoczął w roku 1968 uzyskując kwalifikacje Młodszego Ratownika Wodnego. Wieloletni wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego WOPR w Kielcach. Pasjonat sportów motorowodnych i żeglarskich, motorowodny sternik morski, sternik jachtowy, instruktor oraz inspektor techniczny PZMWiNW. Odznaczony złotym medalem Za Zasługi dla WOPR, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Swoim spokojem i wyrozumiałością uczył cierpliwości, a swoją mądrością i pozytywną energią potrafił dzielić się ze wszystkimi. Cześć jego pamięci.

Msza Święta Żałobna zostanie odprawiona 19 września 2023 roku o godz. 14.00 w Kościele pw. Świętego Jana Chrzciciela w Kielcach, po czym nastąpi odprowadzenie na cmentarz w Cedzynie.

 

 
WIETRZNICE - JESIEŃ 2023 „A” i „B”
piątek, 15 września 2023 17:05

wspip 15 09 2023W dniach 22 – 24 września 2023 roku odbędzie się Centralne Szkolenie Specjalistyczne WOPR z zakresu ratownictwa na wodach szybkopłynących i powodziowych - „Wietrznice” poziom „A” i „B”. Szkolenie to podnosi kwalifikacje uczestników w zakresie samoratownictwa i podstawowych technik ratowniczych na wodach górskich i w trakcie powodzi (poziom „A”) oraz stosowania technik zespołowych na tego typu obszarach wodnych (poziom „B”). Jest ono wymagane od kandydatów na stopień SRW. Polecamy również staże asystenckie, szczególnie, że część B prowadził będzie Tomek Białkowski. Szczegóły szkolenia można znaleźć na stronie organizatora, a zapisów dokonać w formularzu TUTAJ. Mamy nadzieję, że niedługo spłyną kolejne akredytacje CSS WOPR.

 
VENI, VIDI, VICI
piątek, 15 września 2023 14:55

tama 2023 15 09 2023Kolejne szkolenie centralne uwieńczone sukcesem. Ciężko było, ale tylko na początku. Jednym w wodzie, innym na łodzi (wiatr dmuchał, a tor to tor…) jeszcze innym na wykładach, gdy „czepiająca się” kadra miała cały czas uwagi. Z biegiem dni okazało się, że woda i łódka nie są takie straszne, a kadra w sumie miała rację. W trakcie szkolenia były również zwątpienia w siebie, w swoje siły, w swoją wiedzę. Ale nasze słabości są tylko w głowie. Skoro kandydaci przeszli w swoich jednostkach weryfikację to Tama im nie straszna. Spartańskie warunki, „szybkie” jedzenie, wachty porządkowe i sprzętowe, a także woda i te wykłady „do rana” to specyfika tych szkoleń. Po Tamie nic ich nie zagnie. Czy są jakieś złe strony? Na pewno. Zawsze coś jest nie tak. Ale czy Tama spełnia swoją rolę, usystematyzowania systemu, nauczenia, a przede wszystkim zgrania grupy w trudnych warunkach (takie „friendship”)? Na to pytanie odpowiedzieć muszą (i mogą) tylko Ci co tam byli, widzieli i zwyciężyli.
Szkolenie zakończyło się egzaminem w niedzielę. Pierwszy raz na świeżym powietrzu, a nie na Sali wykładowej.
Efektem są nowi Starsi Ratownicy Wodni: Krzysztof, Jakub, Grzegorz, Marcin, Marek, Mirosław, Andrzej, Paweł, Kacper, dwóch Michałów i rodzynek Martyna oraz nowi Instruktorzy WOPR: Wojtek, Marcin, Grzegorz, Janusz, Jakub i Antoni.
Również praca asystentów podlegała ocenie. Ci pierwszorazowi: Marcin, Agnieszka i Maria (kierownicy wciąż dyskutują i rozważają) i trzeciorazowa Ada (po dwóch zaliczonych asystach stanowiła wsparcie) mieli dużo pracy.
Gratulacje dla wszystkich.

 
JESIENNE JET-SKI W DŹWIRZYNIE
piątek, 15 września 2023 14:31

jet ski logs 15 09 2023Rusza 15-17 września, organizowane przez WOPR Województwa Zachodniopomorskiego Centralne Szkolenie Specjalistyczne WOPR z zakresu ratownictwa z wykorzystaniem skutera ratowniczego poziomy „A” i „B”. Szkolenie odbędzie się w Stanicy Wodnej w Dźwirzynie (ul. Jachtowa)., Wszelkie informacje chętni znajdą pod linkiem (skutery Dźwirzyno) a zapisy poprzez FORMULARZ. W trakcie szkolenia istnieje możliwość odbycia stażu asystenckiego dla kandydatów na ILS Jet-Ski Instructor.
Szkolenie obejmuje zakres wiedzy na stopnie stażysty i operatora skutera ratowniczego w oparciu o akredytowany program szkoleniowy Zarządu Głównego WOPR. Absolwenci po ukończeniu szkolenia mogą wystąpić o certyfikat stażysty i operatora skutera ratowniczego WOPR, a następnie posiadając ukończony poziom „B” o certyfikat ILS Jet-Ski Operator.

 

 
REPREZENTACJA NARODOWA POLSKI – BRUGGE 2023
poniedziałek, 11 września 2023 09:36

elc logsRozpoczęło się zgrupowanie Reprezentacji Polski przygotowujące do wyjazdu na Mistrzostwa Europy w Ratownictwie Wodnym jakie w dniach 17-22 września odbędą się w belgijskim Brugge. Na wniosek trenera reprezentacji Sławomira Juszkiewcza po otrzymaniu opinii Komisji Sportu decyzją Prezesa WOPR powołania otrzymali:

  • Alicja Tchórz - Dolnośląskie WOPR
  • Paula Żukowska - WOPR Województwa Wielkopolskiego
  • Victoria Kocjan - MUKS WOPR Kędzierzyn Koźle
  • Aleksandra Cieplak - MUKS WOPR Kędzierzyn Koźle
  • Karolina Faszczewska - CKS Szczecin
  • Joanna Czok - MUKS WOPR Kędzierzyn Koźle
  • Kacper Majchrzak - WOPR Województwa Wielkopolskiego
  • Wojciech Kotowski - CKS Szczecin
  • Adam Dubiel - WOPR Województwa Wielkopolskiego
  • Tymoteusz Świecak - Dolnośląskie WOPR
  • Hubert Nakielski - WOPR-OS w Ostrołęce
  • Michał Poprawa - MUKS WOPR Kędzierzyn Koźle

Oraz zawodnicy rezerwowi Anna Dowgiert (WOPR Województwa Wielkopolskiego), Aneta Drabik Aneta (MUKS WOPR Kędzierzyn Koźle), Mateusz Grabski (CKS Szczecin) i Maciej Matyjasek (MUKS WOPR Kędzierzyn Koźle).
Pierwszy raz na zawodach zostanie rozegrana nowa konkurencja 100 m Ratownik (100 m Lifesaver), której zasady zostały wprowadzone w maju tego roku. Zawodnikom życzymy powodzenia i szczytowej formy. Juniorzy dwa tygodnie temu zdobywali tytuły mistrzowskie. Oby i w Belgii było podobnie, a nawet lepiej.

 
SZKOLENIE DLA „MALUCHÓW” WOPR ILS K9
wtorek, 05 września 2023 15:21

maluch logsPierwsze „koty” za płoty. W tym wypadku przysłowie bardzo przeciwstawne do sytuacji, ale oddaje sens działań Komisji WOPR K9. Rusza pierwsze szkolenie realizowane w ramach programów szkoleń zespołów ratowniczych WOPR (ratownik-pies) akredytowanych przez ILS. Ruszamy z podstawowym programem dla przewodników psów najmłodszych. Już 23 września 2023 roku w Lipnie (organizatorem jest Lipnowskie WOPR) odbędzie się szkolenie poziomu JUNIOR ILS K9. Ten poziom szkolenia otwiera ścieżkę do dalszych szkoleń i pozwala używać logo WOPR i ILS w działaniach promocyjnych i edukacyjnych. Zgłoszenia (formularz tutaj) proszę kierować na adres poczty elektronicznej Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  No to naprzód „maluchy”

 

 
DRONY W TAMIE
poniedziałek, 04 września 2023 15:56

fly to res logsDwa lata temu po raz pierwszy, a na tegorocznej Tamie ponownie latają drony. Ten pożądany przez wielu, niepozorny, a zarazem posiadający wiele możliwości dla ratowników bezzałogowy statek powietrzny staje się jak RIB, skuter czy quad niezbędnym sprzętem szczególnie przy działaniach prewencyjnych i poszukiwawczych. Tym razem gościem WOPR na szkoleniach SRW i IWOPR był Maciek Dziubich właściciel firmy Time to Fly, Prezes Sopockiego WOPR oraz współpracownik SAR właśnie w zakresie wykorzystania BSP w działaniach ratowniczych.
Coraz więcej jednostek jest wyposażanych w ten rodzaj sprzętu, coraz więcej ratowników posiada uprawnienia do ich pilotowania, ale czy sama umiejętność kierowania dronem wystarczy? Czy licencja idzie w parze z wiedzą i kwalifikacjami w zakresie działań ratowniczych? Na te i inne pytania odpowiadał nasz gość, a problem wykorzystania BSP w ratownictwie wodnym oraz przygotowania ratowników do ich obsługi powinien być również tematem prac Komisji szkoleniowej.

 

 
KOMISJA SZKOLENIOWA WOPR W TAMIE
wtorek, 29 sierpnia 2023 16:00

wopr logs 29062023Przewodniczący Komisji Szkoleniowej WOPR Instruktor Wykładowca Tomasz Białkowski zwołał spotkanie komisji na weekend 9 – 10 września w Centralnym Ośrodku Szkolenia w Tamie. Do spotkania zostały również zaproszone osoby zajmujące się szkoleniem w jednostkach wojewódzkich. Prace mają być prowadzone na temat:

  • Programów szkoleń ratowniczych
  • Programów szkoleń specjalistycznych

  • Sposobie uzyskiwania stopnia Instruktora CSS

  • Opracowania jednolitego wzoru prezentacji do szkoleń na stopień Ratownika Wodnego

  • Powołanie nowych członków Komisji Szkoleniowej

a także przedstawienie badań w zakresie skuteczności skoków ratowniczych, sposobów holowania (żeglarski), oraz zasadności wprowadzenia do szkolenia elementów psychologii dotyczących sposobów radzenia sobie ze stresem.
Wszyscy prezesi jednostek wojewódzkich otrzymali pismo w tej sprawie. Spotkanie będzie skorelowane z posiedzeniem Prezydium ZG WOPR i egzaminami końcowymi SRW i IWOPR 2023.
O szczegóły prosimy się zwracać na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 
TRZY DNI MISTRZOSTW ZA NAMI
środa, 23 sierpnia 2023 08:48

 

eylc 3 dni logsW dniu wczorajszym zakończyła się w Gorzowie Wielkopolskim pierwsza, basenowa część Mistrzostw Europy Juniorów w Ratownictwie Wodnym. Po konkurencjach SERC, rozegranych pierwszego dnia, w których zwyciężyła drużyna Niemiec, przed Włochami i Francją przyszła kolej na ściganie. W dwa dni rozegrano eliminacje i finały jedenastu konkurencji basenowych. Dwudziestu siedmiu sędziów krajowych i międzynarodowych oceniało zmagania piętnastu drużyn. Już pierwszego dnia na podium dwukrotnie stanęli Polacy zdobywając tytuły wicemistrzów Europy. W stafecie 4 x 50 m z przeszkodami Maksymilian Topolnicki, Maciej Leszczyński, Miłosz Mądrzak i Dominik Kosowski poprawiając Rekord Polski (na 1:43,60), ulegli o niecałą długość przedramienia tylko Włochom, a w konkurencji 100 m ratowanie z pasem w płetwach Dominik Kosowski sięgnął po swoje drugie srebro. Wyprzedził go jedynie Tom Durager (Francja) łamiąc barierę 50 sekund i ustanawiając wynikiem 0:49,97 nowy Rekord Świata.
Drugiego dnia sztafeta męska w składzie Maksymilan Topolnicki, Tobiasz Staszkiewicz, Kacper Wróblewski i Dominik Kosowski wywalczyła brązowy medal w konkurencji 4 x 25 holowanie manekina. Kilkukrotnie zabrakło kilkunastu centymetrów do medalu ale w tym roku Włosi na basenie wyczesywali.
Brawo dla całej reprezentacji za pierwszą część zawodów. Brawo dla trenerów.

Więcej…
 
WOPR/NIE-WOPR: OŚWIADCZENIE
wtorek, 22 sierpnia 2023 09:02

logo wopr 22082023Ponieważ w przestrzeni publicznej nazwa i znak naszej organizacji funkcjonuje w wielu dziedzinach i wielu miejscach WOPR wyjaśnia:
Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe jest organizacją o numerze KRS 0000050111, federacją 16 jednostek wojewódzkich WOPR, w skład których wchodzą jednostki WOPR: rejonowe, powiatowe, miejskie, środowiskowe itp.
WOPR pod swoją nazwą funkcjonuje niezmiennie od 1962 roku. Od roku 1971 WOPR jest członkiem międzynarodowych struktur ratowników wodnych, najpierw w Fédération Internationale de Sauvetage Aquatique (FIS), a od połączenia się jej z World Life Saving (WLS) jest pełnoprawnym członkiem International Life Saving Federation (ILS).
Głównym celem WOPR jest zmniejszenie liczby utonięć, który realizowany jest poprzez działania na poziomie centralnym oraz w ramach struktury na poziomach województw i poprzez jednostki w jednostkach wojewódzkich.
Regułą naczelną w naszym ruchu jest zasada, że każda z jednostek funkcjonujących w WOPR, spełniająca jej kryteria statutowe, w tym kryteria celów i sposobów ich realizacji, ma w swej nazwie „Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe” oraz wyróżnik określający szczegółowo jej umiejscowienie w strukturach. Są więc jednostki wojewódzkie WOPR oraz jednostki tzw. terenowe, których wybrany „tytuł” odnosi się do miejscowości, powiatu, środowiska czy regionu.
Ideą działania tej struktury jest wspólnota celów i działań oparta na wspólnym uznawaniu wyższej wartości jaką jest życie ludzkie oraz jednolitym systemie szkoleń, działań i reprezentacji.
Nigdy nie było i nie jest celem WOPR dezawuowanie innych organizacji czy podmiotów, nawet tych, które zostały założone przez byłych członków. Szanujemy osoby i środowiska, które poszły swoją drogą i wnoszą do ratownictwa wodnego pod swoją firmą nowy powiew i dają możliwość wyboru przyszłym ratownikom realizacji głównego celu organizacji ratowniczych – zmniejszenie liczby utonięć.
Nie jesteśmy nieomylni i nawet jeżeli przyświecają nam idealistyczne cele zdarzają się błędy, na których się jednak uczymy i które naprawiamy.
Jednak nigdy też nie podszywaliśmy się, nie podszywamy się i nie będziemy się podszywać pod inny podmiot czy to organizację pozarządową, przedsiębiorstwo, czy podmiot publiczny. Takie działania świadczyłyby jedynie o utracie formuły WOPR i konieczności posiłkowania się czyjąś marką, znakiem, dorobkiem. Takie postępowanie nie licowałoby z godnością członków naszej organizacji.
Dlatego Zarząd Główny WOPR zwraca uwagę, że nazwa Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe jest nazwą własną, a znak WOPR jest chroniony prawem patentowym. Używanie zarówno tej nazwy w swoich nazwach własnych jak i naszego lub zbliżonego znaku sugerującego związanie z WOPR budzi nasze obawy, że nasze, WOPR-owskie działania – nie zawsze pozbawione błędów – mogłyby zostać przypisane do innych podmiotów, a z kolei ich czyny i zasługi do WOPR – co mogłoby wzbudzić ich lub nasz słuszny sprzeciw.
Zapobiegając takiej sytuacji pozostańmy przy historycznie słusznych skojarzeniach i jednostki WOPR – niech pozostaną jednostkami WOPR i zapracowują na nasz, WOPR-owski, ogólnopolski wizerunek. Wydaje się, że organizacje, które uznały (lub uznają) naszą wspólną drogę za niewłaściwą, nie powinny ani nazwą ani wizerunkiem WOPR posługiwać. Czas iść na swoje.
Wykaz jednostek wojewódzkich WOPR znajduje się na stronie zgwopr.pl w zakładce „JEDNOSTKI”. W razie pytań prosimy o kontakt z właściwą terytorialnie jednostką wojewódzką WOPR lub biurem ZG WOPR.         

 
SCHODY CZEKAJĄ - TAMA 2023
poniedziałek, 21 sierpnia 2023 15:36

tama schody logsZgłoszenia do TAMY zakończone. W tym roku Instruktorzy Wykładowcy: Dariusz Krawiec (737) - kierownik kursu SRW), Marek Chadaj (684) - kierownik kursu IWOPR), Sebastian Tumiłowicz (1000) i Apoloniusz Kurylczyk (931) oraz asystenci Instruktorzy WOPR: Ada Błasiak (1221), Maria Adamczyk (1239), Agnieszka Sarzyńska (1236) i Marcin Sanak (1228) będą mieli pod swoją komendą i zajmą się właściwym, przygotowaniem dwudziestu kandydatów na SRW i IWOPR. Przykro nam, że znów kilka osób, na skutek braku posiadanych kwalifikacji zostało zweryfikowanych negatywnie. Kursy w Tamie to szkoła życia, niektórzy mówią „przetrwania”. Jedno jest pewne, po Tamie niewiele rzeczy może cię zaskoczyć w wodzie.

Schody czekają.

 

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 7 z 44

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

ubezpieczenie logo  

logo orlen

 niw logo

 

logo Programu PROO
  

variopool 2

 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3