To jest archiwalna wersja strony ZG WOPR, informacje tu opublikowane mogą nie być aktualne. Zapraszamy do odwiedzenia aktualnej wersji witryny pod adresem: zgwopr.eu.

   

wopr 1000x200 04

KOMUNIKATY
POMOC DLA WOPR PŁOCK
czwartek, 28 czerwca 2018 10:45

79ej8z-3cafba92.pngPo żywiole jaki nawiedził port w Płocku, który praktycznie pozbawił tamtejszą jednostkę WOPR sprzętu pływającego, WOPR Płock wystosował apel: kto może, kto chce ...
LINK

 

Osoby które chcą pomóc prosimy o wpłaty na remont jednostek poprzez  LINK

 

 

 

 

 

 

 

 
ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ
niedziela, 24 czerwca 2018 10:46

Kania        Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 22 czerwca 2018 roku na wieczną wachtę odszedł Pan Bolesław Kania, wybitny ratownik i działacz WOPR Województwa Opolskiego, starszy ratownik wodny, instruktor motorowodny, związany z ratownictwem wodnym od ponad sześćdziesięciu lat. Wieloletni Wiceprezes WOPR Województwa Opolskiego, wieloletni Kierownik Stanicy WOPR nad Jeziorem Dużym w Turawie,  wspaniały człowiek, nasz przyjaciel i kolega, uhonorowany przez Krajowy Zjazd WOPR najwyższym wyróżnieniem, jakim jest tytuł Honorowego Członka WOPR, odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem za Ofiarność i Odwagę, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
     Zarząd Główny WOPR łączy się w żalu z kolegami z Zarządu WOPR Województwa Opolskiego, w związku z odejściem kolegi Bolesława Kani. 

Cześć jego pamięci.   

 

Uroczystości pogrzebowe odbędą się na Cmentarzu Komunalnym w Opolu, w dniu 26 czerwca 2018 r. o godz. 11,00  (kaplica cmentarna w starej części cmentarza).

 

 

 

 
PRZED WAKACJAMI – CO WARTO WIEDZIEĆ ?

 

Pamiętajmy:

Gdy chcemy się wykąpać:

  1. Korzystamy z miejsc strzeżonych gdzie są ratownicy wodnych oraz wytyczone kąpieliska (lub miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli)
  2. Jeżeli nie ma w pobliżu miejsc strzeżonych i obszar wodny nie jest objęty zakazem kąpieli, a my umiemy pływać to:

- zażywamy kąpieli w grupie i obserwujemy się na zmianę

- jeżeli pływamy dłuższe dystanse to korzystajmy z bojki ratowniczej, którą holujemy na lince za sobą – może się przydać w przypadku zmęczenia lub konieczności udzielenia pomocy innej osobie (bojka utrzymuje trzy osoby)

- zawsze informujmy kogoś na brzegu, że wypływamy dalej (jeżeli już umiemy i mamy sprzęt asekuracyjny) i kiedy planujemy powrót.

 

Jeżeli uprawniamy żeglarstwo, kajakarstwo lub wioślarstwo:

  1. Sprawdźmy stan sprzętu pływającego, stan i liczbę środków asekuracyjnych i ratunkowych
  2. Posiadajmy sprawny i naładowany telefon komórkowy w wodoodpornej obudowie
  3. Korzystajmy ze środków asekuracyjnych zgodnie z ich przeznaczeniem.
  4. Sprawdźmy stan apteczki.

Jeżeli jesteśmy wychowawcą grupy kolonijnej lub innej grupy dzieci to:

  1. Korzystamy wyłącznie z miejsc strzeżonych w obecności ratownika co oznacza, że nie wolno grup zorganizowanych kąpać poza kąpieliskami lub miejscami okazjonalnie wykorzystywanymi do kąpieli
  2. Kąpiel odbywa się pod opieką wychowawcy i we współpracy wychowawcy z ratownikiem co oznacza:

- wychowawca musi zwrócić się do ratownika z kąpieliska i ustalić z nim w jaki sposób może grupa korzystać z kąpieliska lub

- grupa (kolonia) ma „własnego” ratownika wodnego, który nadzoruje kąpiel dzieci na tym kąpielisku informując o tym ratowników pracujących na tym akwenie – nie jest tu wymagany udział ratownika „miejscowego”

Uwaga: jeżeli na kąpielisku jest wyłącznie minimalna liczba ratowników wodnych o jakiej mówią przepisy, a kąpiących się jest w danej chwili tylu, że ratownicy nie mają możliwości zajęcia się (instruowania, przeliczenia, nadzoru) dodatkową grupą gdyż wiązałoby się to ze zmniejszeniem nadzoru nad strzeżonym terenem – mogą odmówić współpracy z dodatkową grupą. Nie oznacza to, że w wypadku wejścia dzieci na teren strzeżony nie będą one nadzorowane przez ratowników i nie będą podejmowane działania ratownicze w razie wypadku jednak kąpiel ta będzie się odbywała wyłącznie w obecności ratownika, nie zaś we współpracy z nim.

 

 

Gdy widzimy, że ktoś tonie, że ma kłopoty w wodzie, że przewrócił się jego kajak czy łódź:

  1. Jeżeli są ratownicy Informujemy ich jak najszybciej – oni pomogą i będą działać dalej, a jeżeli nie ma ratowników informujemy służby ratownicze na numer 112 – oni poinformują właściwe na tym terenie jednostki WOPR lub inne organizacje, które ruszą z pomocą i będą działać dalej.
  2. Staramy się udzielić pomocy w sposób niezagrażający naszemu życiu:

- jeżeli nie jesteście ratownikami wodnymi nie starajcie się nimi zostać w tej chwili i nie skaczcie do wody.

- rzućcie tonącemu - jeżeli macie pod ręką lub w niewielkiej odległości – przedmioty pływające, a najlepiej koło ratunkowe (jest z reguły na plaży i w portach) lub kamizelkę ratunkową i każcie mu się jej trzymać.

- osobie tonącej należy podać (najlepiej z brzegu, pomostu łodzi) przedmiot, który jest „przedłużeniem” ręki i przyciągnijcie na płytką wodę lub do pomostu (kei)

- pomóżcie wyjść na brzeg, okryjcie kocem, ubraniem
- pozostajemy aż ratownicy zakończą akcje lub przybędą służby ratownicze – będą potrzebowali naszych wyjaśnień.

 

Gdy widzimy, że ktoś stracił przytomność (zemdlał):

 

1. Sprawdzamy przez 10 sekund czy oddycha: zbliżamy ucho do nosa (ust) i słuchamy jego oddechu, patrzymy na klatkę piersiową czy się porusza czujemy powiew oddechu na swoim policzku. Jeżeli tak to pozostawiamy odchyloną głowę i czekamy na pomoc ratowników.

2. Jeżeli nie ma oddechu to: jeżeli poszkodowany został wyciągnięty z wody to odchylamy głowę do tyłu i tylko raz wykonujemy 5 wdechów ratowniczych (metoda usta – usta) wykonujemy na zmianę 30 uciśnięć klatki piersiowej (4 – 5 cm) w tempie ok. 100 razy na minutę i 2 oddechy ratownicze (usta – usta)

3. Uciski klatki piersiowej i oddechy wykonujemy do przybycia ratowników (lub do powrotu oddechu i krążenia).

 

 

A tak w ogóle to: CIESZMY SIĘ WODĄ

 

Już po raz dziewiąty w ramach wspólnej akcji „Przed wakacjami – co warto wiedzieć?”,53 instytucje przygotowały porady pomocne dla osób, które planują urlop. W tym roku dowiesz się z nich m.in. Link

 

 

 

 
WOPR OSTRZEGA
wtorek, 05 czerwca 2018 11:50

WOPR OSTRZEGAFala upałów, dni wolne, zbliżające się wakacje i … chłodna woda. Rzeki, jeziora, morze są po to by cieszyć się pływaniem i kąpielą. Niestety nie wszyscy mają do tego żywiołu szacunek, nie wszyscy znają swoje możliwości i uwarunkowania hydrologiczne występujące w wodzie. WOPR informuje, edukuje i ostrzega, że woda jest przyjazna i po prostu fajna ale trzeba ją znać. Uczmy się pływać, zwracajmy uwagę na osoby wchodzące do wody w stanie … niepełnej sprawności, pomagajmy w potrzebie. Lepiej wzniecić sto alarmów za dużo niż jednego – tego jednego, najważniejszego - nie podnieść. Ratownicy wodni są w stałej gotowości aby nieść pomoc osobom zagrożonym utratą życia lub zdrowia w wodzie. Muszą jednak wiedzieć, że ktoś tej pomocy potrzebuje, że ktoś tonie. Muszą go widzieć, muszą dostać informację. Apelujemy o korzystanie z miejsc strzeżonych, o pływanie w towarzystwie i wspólny nadzór nad sobą. Człowiek tonie ok. 4 – 6 minut jednak cały dramat rozgrywa się tuż pod powierzchnią wody. Pływajcie w zasięgu wzroku ratowników lub przyjaciół, znajomych. Dajcie się uratować.

Jednym ze skutków informacji o liczbie utonięć w tym roku jest pismo Pana Mariana o jego własnych doświadczeniach, które publikujemy. Może pomoże…

 
TAMA 2018 – WARTO SIĘ SPRAWDZIĆ

logo tama 2018W dniach 23 - 30 czerwca 2018 roku w Tamie, odbędzie się szkolenie przygotowujące do egzaminu na stopnie Starszego Ratownika Wodnego (SRW 2018) i Instruktora WOPR (IWOPR 2018). Osoby chętne do udziału w szkoleniach prosimy o przesłanie w terminach zamieszczonych w „harmonogramach” kopii kompletu dokumentów na adresy e-mail:

  • Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. – kandydaci na kurs IWOPR 2018
  • Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. – kandydaci na kurs SRW 2018

oraz oryginałów formularzy zgłoszeniowych na adres biura Zarządu Głównego WOPR.

Centralne Szkolenia Specjalistyczne w Tamie są zwieńczeniem umiejętności jakie każdy ratownik wodny powinien posiadać aby skutecznie podejmować działania na każdym akwenie i o każdej porze roku. Ich główną zaletą jest usystematyzowanie wiedzy w zakresie technik ratowniczych i ich stosowania w działaniu (SRW) oraz ujednolicenie systemu i metodyki szkolenia na stopnie WOPR i certyfikaty ILS.  

Więcej…
 
CSS PRZED SEZONEM
piątek, 18 maja 2018 16:54

logotyp 18052018W dniach 31 maja – 2 czerwca 2018 roku w Łebie odbędzie się szkolenie z zakresu ratownictwa z użyciem skutera z platformą ratowniczą. Zajęcia prowadzą Istruktorzy ILS (ILS Jet Ski Instructor) - szczegóły

W dniach 13 – 15 czerwca 2018 roku na torze kajakowym „Wietrznice” odbędzie się szkolenia z zakresu ratownictwa na wodach powodziowych i szybkopłynących poziom „A” i „B”. Zajęcia prowadzą Instruktorzy WOPR i CSS WOPR (szczegóły)

Oba szkolenie posiadają rekomendację Centralnych Szkoleń Specjalistycznych WOPR i są szkoleniami realizującymi wymogi programu szkolenia WOPR oraz ILS w tym wymagania do uzyskania certyfikatu ILS Jet Ski Operator i Jet Ski Instructor.

 
40-lat MINĘŁO
czwartek, 29 marca 2018 10:10

WitkowskiPonad 40 lat tradycji ma już tytuł Członka Honorowego WOPR . W roku 1977 jednym z pierwszych ratowników, którzy zaszczytu jego otrzymania dostąpili był Mieczysław Witkowski – nestor Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Tytuł ten Zjazd Krajowy WOPR do chwili obecnej nadał pięćdziesięciu siedmiu członkom WOPR. W historii WOPR tytuł ten tylko raz był przez naszą najwyższą władze odebrany, a w ostatnich dziesięciu przypadkach - na skutek orzeczenia sądu rejestrowego (KRS) o nieprawomocności Zjazdu Krajowego 12-13 kwietnia 2013 roku – uchwały nadające tytuły Członka Honorowego WOPR zostały uchylone.

Więcej…
 

                yczenia wielkanocne 2018

 
KOMISJE ILSE
środa, 28 marca 2018 07:27

komisje ILSW dniach 9-11 marca 2018 roku w Belgradzie (Serbia) odbyły się zebrania komisji ILSE. W spotkaniach tych udział wzięli dr Grzegorz Konieczny repezentujący WOPR w Komisji Sportu oraz Artur Bulak – Komisja Zarządzania i Administracji. W pierwszym dniu spotkania odbyło się 9 prelekcji dotyczących najlepszej praktyki ratowniczej, podczas których poruszano tematy wykorzystania nowych technologii w ratownictwie wodnym jak również problem uchodźców jako potencjalnego środowiska wypadków w wodzie oraz ich zapobiegania. Przedstawiono również statystyki utonięć w wybranych krajach w Europie. Tego samego dnia wieczorem rozpoczęły się prace poszczególnych komisji ILSE, które trwały również cały następny dzień.
Podczas spotkania Komisji Sportu ILSE przyjęto między innymi sprawozdania z zawodów rangi europejskiej: Mistrzostwa Europy w Ratownictwie Wodnym – Belgia 2017, Mistrzostwa Europy IRB – Niemcy 2017, Mistrzostwa Europy Masters – Hiszpania 2017. Przedstawiono informacje dotyczące stopnia zaawansowana przygotowań ME Juniorów w Ratownictwie Wodnym w 2018 i 2019 roku, jak również ME w Ratownictwie Wodnym w 2019 roku.

Więcej…
 
ŻYCZENIA OD PREZYDENTA
środa, 21 marca 2018 21:47

Życzenia od Prezydenta RP  2018W dniu 21 marca dotarły do WOPR kierowane na ręce Prezesa Sławomira Gicewicza życzenia od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy zdrowych, spokojnych i radosnych Świąt Wielkiej Nocy. Życzenia te niniejszym przekazuję Koleżankom i Kolegom, Członkom WOPR oraz sympatykom naszej organizacji. 

 

 

 

 

 

Prezes WOPR

Sławomir Gicewicz

 

 

 

 

  

 
ODSZEDŁ NA WIECZNĄ WACHTĘ
środa, 07 marca 2018 11:25

SobolewskiW dniu 4 marca 2018 roku w wieku 88 lat, po długiej i ciężkiej chorobie, zmarł wieloletni Członek Stołecznego Wojewódzkiego WOPR, ratownik wodny Kol. Leszek Sobolewski. Jego pasją był sport. Pierwszy i wieloletni dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego Dzielnicy Warszawa Wola, Prezes MKS MOS Wola, Trener reprezentacji WOPR, sędzia pływacki. Cześć jego pamięci.


Odprowadzenie do grobu rodzinnego 12 marca o godz.14,30 sprzed bramy głównej Cmentarza Stare Powązki. Cześć jego pamięci.

 
WOPR PATRONEM HONOROWYM 30. EDYCJI TARGÓW SPORTÓW WODNYCH I REKREACJI WIATR i WODA

 

aaaaaaaaaaaaaaaaaa600x130 wiw 2018waw2

 

 

Jubileuszowe Targi zapowiadają się wyjątkowo. 30. edycja Targów Sportów Wodnych i Rekreacji WIATR i WODA odbędzie się pod honorowym patronatem WOPR. W dniach 8 - 11 marca 2018 roku w Centrum EXPO XXI w Warszawie obok rekordowej ekspozycji wystawców – czołówki polskich producentów, importerów i dystrybutorów gościć będziemy największe gwiazdy sportów wodnych: olimpijczyków, zawodników regatowych, podróżników i odkrywców. Najpiękniejsze jachty, luksusowe łodzie motorowe, najszybsze skutery, nowoczesny sprzęt żeglarski i motorowodny.

 

Targi organizują spółki YACHT EXPO i Murator EXPO, przy partnerskiej współpracy Magazynu Sportów Wodnych ŻAGLE. Partnerem strategicznym Targów jest Gdynia – Żeglarska Stolica Polski, sponsorem – firma Henri Lloyd, w roli partnera wspierającego debiutuje firma Excellence in Education.

 

Do pobrania

Więcej informacji

Program wydarzeń towarzyszących

Więcej…
 
<< pierwsza < poprzednia 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 następna > ostatnia >>

Strona 31 z 44

FB LINK 4INSTA LINK 2

ZMIEŃ JĘZYK

uk-flag gm-flag fr-flag

 

 

KARTA IDENTYFIKACYJNA

 CZŁONKA WOPR

karta identyfikacyjna czonka wopr 2

 

ubezpieczenie logo  

logo orlen

 niw logo

 

logo Programu PROO
  

variopool 2

 

pływam bez promili logo

   

 

ONZ BT

 

plakat

 

 

logo wypoczynek3